Zamknij WCAG
Miejskie Centrum Kultury w Leżajsku
Zespół Pieśni i Tańca LELIWA

Zespół Pieśni i Tańca LELIWA

 

Zespół Pieśni i Tańca “Leliwa”  powstał w 1989r. i działa nieprzerwanie do dziś. Jego nazwa pochodzi od herbu pierwszego starosty leżajskiego (1424r.) – Spytka z Tarnowa Herbu Leliwa.

Zespół  kultywuje tradycje  polskiego  folkloru narodowego i regionalnego, a zwłaszcza rzeszowszczyzny, do tego  bowiem regionu należy Leżajsk,  z wyodrębnioną etnicznie  grupą  lasowiaków.  Charakterystyczne  tutaj tańce: sztajerka, polkę i walczyka  “Leliwa” prezentuje w suicie tańców rzeszowskich.

Choreografem  zespołu  jest  Teresa  Dydacka  –  Jarek,  o   stronę  muzyczną  dba  Bogdan Pęcak,  a  grupą opiekuje się Beata Mynart – Dziwota. Obecnie zespół liczy 48 członków pracujących w dwóch grupach wiekowych : dziecięcej i młodzieżowej.

W repertuarze zespołu są :

– tańce narodowe – krakowiak oraz wiązanki: polonez z mazurem  i  kujawiak z oberkiem
– suita tańców lasowiackich
– suita tańców rzeszowskich
– polka lubelska
– wiązanka tańców opoczyńskich
– wiązanka tańców śląskich
– tańce Górali Żywieckich
– tańce ukraińskie: hopak, kołomyjki  i weselinka.

 

 

“Leliwa” aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym swojego miasta,  powiatu  i  regionu rzeszowskiego,  bierze udział w przeglądach i konkursach tanecznych, na  których wielokrotnie zdobywała czołowe miejsca i wyróżnienia – reprezentując  MCK i Leżajsk.

Wielkim sukcesem zespołu jest zdobycie  “Brązowej  Jodły” na XX Harcerskim Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej  w Kielcach. „Leliwa”   jest   również   Laureatem   Nagrody Powiatu Leżajskiego za „całokształt dotychczasowej działalności  związanej  z  upowszechnianiem  tradycji  i  ludowych obyczajów oraz promocją twórczości artystycznej”.

Młodzież wielokrotnie koncertowała poza granicami kraju: we Francji, na Węgrzech, kilkakrotnie na Ukrainie, w  Czechach,  we  Włoszech,  w Rumunii,  Czarnogórze,  Bułgarii, Macedonii oraz Turcji. W tym roku zespół występował na festiwalach w Macedonii i Albanii.

Na  prestiżowym  ukraińskim Narodowym Jarmarku Soroczyńskim’2008 „Leliwa” reprezentowała Polskę i – wśród12 państw – na trzech soroczyńskich scenach wytańczyła I miejsce.