Zamknij WCAG
Miejskie Centrum Kultury w Leżajsku
Imprezy cykliczne
styczeń
Małe i Wielkie Kolędowanie

Koncert kolęd i pastorałek „MAŁE I WIELKIE KOLĘDOWANIE” organizowany jest od wielu lat przez Miejskie Centrum Kultury w Leżajsku w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Tradycyjnie już kolędowanie to odbywa się pod koniec stycznia w gościnnej leżajskiej Farze. W koncercie biorą udział amatorskie zespoły artystyczne z Miejskiego Centrum Kultury: Grupa Wokalna „Meritum”, Zespół Pieśni i Tańca „Leliwa”, Zespół wokalny Klubu Seniora, Grupy Teatralne „Baratario” i „Awantura” oraz Zespół Pieśni i Tańca „San” z kapelą.

styczeń
Dzień Babci i Dziadka - Koncert zespołów MCK

Dzień Babci i Dzień Dziadka to coś, o czym dzieci myślą od początku roku. Zastanawiają się także, jakie wierszyki i piosenki na Dzień Babci i Dziadka są najfajniejsze i jaki prezent sprawi ukochanym dziadkom największą radość. Miejskie Centrum Kultury w Leżajsku co roku organizuje koncert w wykonaniu zespołów artystycznych. Oprócz koncertu, w programie imprezy zaplanowano również otwarcie wystaw kół plastycznych działających przy MCK.

luty
Ciekawi Świata - Festiwal Podróżniczy

„Świata ciekawi”- Leżajski Festiwal Podróży, to impreza festiwalowa o tematyce podróżniczej. Zainspirowani festiwalami podróżniczymi organizowanymi w innych miastach, zapraszamy miejscowych i zamiejscowych podróżników do podzielenia się z mieszkańcami naszego miasta i okolic swoimi przeżyciami. W trakcie Festiwalu odbywają się multimedialne pokazy fotografii, projekcje filmów podróżniczych, koncerty muzyki etnicznej, wystawy zdjęć, warsztaty kulinarne, warsztaty taneczne, kiermasz książek podróżniczych. Podczas dwudniowej imprezy wirtualnie podróżujemy się do kilku krajów świata, próbujemy regionalnych potraw, tańczymy przy latynoskich rytmach.

marzec/kwiecień
Kiermasz Wielkanocnny

Kiermasz Wielkanocny to impreza, która daje możliwość artystom rękodzielnikom z terenu powiatu leżajskiego zaprezentować swoje małe oryginalne dzieła. Kiermasz jest spotkaniem ludzi tworzących w różnorodny sposób i sięgających po różne techniki artystyczne m. in. koronkarstwo, wiklina, malarstwo, szydełko i wiele innych. Pojawią się tradycyjne palmy, pisanki, regionalne hafty, wyroby z wikliny i ceramiki oraz rzeźba, drewniane i szmaciane zabawki, a także nietuzinkowa biżuteria. W ramach kiermaszu zaprezentują się także stoiska kulinarne, na których nie zabraknie tradycyjnych domowych wypieków, potraw i miodów.

ZOOM na literaturę - Spotkanie Literackie

„Zoom na literaturę” to trzydniowy cykl imprez literackich (spotkania autorskie, przedstawienia teatralne, warsztaty lektorskie, wystawy) skierowanych zarówno do dzieci, młodzieży jak i osób dorosłych. W wydarzeniu biorą udział zarówno znani polscy pisarze jak i lokalni autorzy.

czerwiec
Przedszkolny Festiwal Talentów „Iskierka”

Przedszkolny Festiwal Talentów „Iskierka” organizowany jest dla przedszkolaków z powiatu leżajskiego od 2017r. Jest kontynuacją Festiwalu Piosenki Przedszkolnej „Iskierka”, który przez 30 lat promował talenty muzyczne i wokalne leżajskich maluchów. Nowa „Iskierka” rozszerzyła swój zasięg na powiat leżajski, nie ogranicza też wieku przedszkolaków, ani formy prezentacji. Festiwal ma na celu odkrywanie wyjątkowych zdolności u dzieci i zaprezentowanie ich szerokiej publiczności na scenie MCK. Jest również konkursem ocenianym przez profesjonalnych jurorów, którzy wybierają „Laureatów Festiwalu”, publiczność przyznaje Nagrodę Publiczności swojemu wybrańcowi, zaś Jury Dziecięce typuje swojego laureata. Przygotowania dziecka do występu mogą podejmować się mogą nauczyciele w przedszkolu, rodzice, instruktorzy artystyczni, itp. Dzieci występują w kategorii indywidualnej lub grupowej.
Festiwal przebiega w dwóch etapach:
– eliminacje powiatowe przeprowadzane w maju, kwalifikujące dzieci do koncertów
finałowych
– koncerty finałowe w czerwcu:
– przegląd konkursowy
– koncert laureatów
W pierwszym dniu Festiwalu – przeglądzie konkursowym ocenianym przez profesjonalne jury – prezentują się zakwalifikowane dzieci, drugi zaś dzień jest koncertem laureatów – z ogłoszeniem wyników i rozdaniem nagród.

czerwiec
Zakończenie roku kulturalnego - koncert zespołów MCK

W czerwcu świętujemy zakończenie roku kulturalnego. Z tej okazji w sali widowiskowej MCK odbywa się uroczysty koncert podsumowujący rok pracy wszystkich uczestników zajęć Amatorskiego Ruchu Artystycznego. Na scenie prezentują się soliści, zespoły wokalne teatralne i taneczne prowadzone przez instruktorów. Jest to również okazja to podziękowania im za pracę włożoną w przekazywanie wiedzy i szlifowanie talentów tanecznych, wokalnych, teatralnych, plastycznych i innych.

czerwiec-sierpień
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Leżajsku – to jedna z najważniejszych muzycznych inicjatyw kulturalnych organizowanych na terenie regionu podkarpackiego. Głównym celem Festiwalu jest promowanie i wspieranie twórczości artystycznej oraz popularyzacja muzyki organowej i kameralnej znanych kompozytorów i wykonawców. Przybywający do Leżajska artyści polscy i zagraniczni prezentują odmienne style wykonawcze, specjalizują się bowiem w różnych dziedzinach muzycznych – dzięki temu festiwalowa publiczność ma szansę spotkania z bardzo różnorodną muzyką. Twórczym elementem większości występów są autorskie aranżacje, a także improwizacje wokalne oraz instrumentalne w muzykowaniu organowym jak i zbiorowym. Od strony muzycznej każda edycja festiwalu reprezentuje wysoki poziom, co sprawia, że koncerty pozostają w pamięci na dłużej. Duża w tym zasługa dyrektora artystycznego, profesora Józefa Serafina. Dla znawców, leżajski festiwal jest synonimem najwyższej jakości artystycznej.

lipiec/sierpień
Sposób na wakacyjna nudę

„Sposób na wakacyjną nudę” to cykl letnich warsztatów literacko – plastyczno – językowych skierowanych do dzieci i młodzieży z terenu Leżajska i okolic. Zajęcia odbywają się w Bibliotece Publicznej dwa razy w tygodniu w lipcu i sierpniu. Prowadzą je instruktorzy, plastycy i bibliotekarze.

lipiec-sierpień
Lato z MCK

„Lato z MCK”, to cykl imprez dla dzieci, młodzieży i dorosłych w wykonaniu amatorskich zespołów ludowych, estradowych, teatralnych, tanecznych, muzycznych z Leżajska i powiatu leżajskiego. Zespoły prezentują się będą na scenie plenerowej obok budynku MCK w Leżajsku w niedzielne popołudnia w okresie wakacyjnym lipiec – sierpień każdego roku w godz. 18.00 – 20.00. „Lato z MCK” – organizowane od 2016r. – jest imprezą cykliczną, wpisaną na stałe w kalendarz wydarzeń kulturalnych naszego miast i powiatu. Celem przedsięwzięcia jest promocja amatorskiej twórczości artystycznej. Zaproszone zespoły i soliści mają możliwość zaprezentowania swojej działalności i swoich osiągnięć szerokiej publiczności.

wrzesień
Leżajskie Targowisko Sztuki

Festiwal, organizowany we wrześniu, jest imprezą plenerową, prezentującą sztukę „nowego cyrku”. W ramach imprezy organizowane są pokazy artystów ulicznych, teatrów plenerowych, grup fireshow, akrobatów, cyrkowców, kuglarzy. Prócz tego odbywają się liczne koncerty muzyki alternatywnej, instalacje artystyczne i konkursy. Wśród tych ostatnich największy rozgłos zyskał Wyścig na krzesłach, który gromadzi potężną publiczność. W ramach festiwalowych imprez organizowany jest także kiermasz rękodzieła, kiermasz książek oraz kino plenerowe. Ważną częścią Leżajskiego Targowiska Sztuki są różnorodne warsztaty i wszelkie formy angażowania mieszkańców powiatu do wspólnych działań artystycznych.

11 listopada
Święto Niepodległosci - Koncert

Tradycyjnie 11 listopada Miejskim Centrum Kultury w Leżajsku odbywają się Powiatowe Obchody Rocznicy Odzyskania Niepodległości.
W programie zwyczajowo przewidywana jest : Uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny z udziałem pocztów sztandarowych i zaproszonych gości, wspólne odśpiewanie hymnu państwowego, przemarsz pod pomnik poległych w walkach niepodległościowych, złożenie wieńców i kwiatów, uroczysta defilada ul. Mickiewicza pod MCK, wspólny posiłek przy pieśniach patriotycznych. W sali widowiskowej patriotyczny program artystyczny.

listopad
Festiwal Teatralny OTWARCIE

Festiwal organizowany jest od 2017 roku, zawsze w listopadzie. Podczas czterech dni trwania imprezy prezentujemy naszej publiczności zarówno spektakle teatrów zawodowych jak i ciekawe zjawiska w teatrze alternatywnym. W ramach festiwalu odbywają się także koncerty muzyczne, spotkania z aktorami oraz warsztaty teatralne.

grudzień
Jarmark Świąteczny

Jarmark Świąteczny w Leżajsku to impreza plenerowa, która wprowadza nas w wyjątkowy nastrój świąteczny. W ramach jarmarku odbywa się kiermasz, na którym prezentowane są świąteczne ozdoby, wyroby rękodzielnicze, artystyczne, świąteczne prezenty. Atmosferę jarmarku bożonarodzeniowego tworzy przede wszystkim świąteczne jedzenie, aromatyczne specjały, oraz koncerty muzyki świątecznej .