Zamknij WCAG
Miejskie Centrum Kultury w Leżajsku
Balet Śpiąca Królewna

Balet Śpiąca Królewna

Balet Piotra Czajkowskiego w nowej choreografii Christiana Spucka i wykonaniu Baletu Zuryskiego [Ballett Zürich] • Retransmisja z Opery w Zurychu [Opernhaus Zürich]

Prezentowany przez nas wysoce oryginalny spektakl, przygotowany przez zespół baletowy Opery w Zurychu, jest dziełem wybitnego niemieckiego choreografa Christiana Spucka, wieloletniego dyrektora tego zespołu. Jego „Śpiąca Królewna” to przede wszystkim barwne przedstawienie dla dzieci, pełne humoru oraz bogatych dekoracji i kostiumów, dorośli zaś będą mieli okazję odczytać w nim sensy niedostępne młodszej publiczności.

Słynny balet Piotra Czajkowskiego oparty jest wprost na wersji baśni autorstwa Charles’a Perraulta. Opowiada o księżniczce Aurorze, która zasnęła na sto lat, ukłuwszy się podczas swoich szesnastych urodzin w palec zaczarowanym przez złą wróżkę wrzecionem.

Walt Disney w swojej animowanej wersji „Śpiącej Królewny” czerpał zarówno z Perraulta, jak i Czajkowskiego, co tylko umocniło pozycję tego baletu w światowej kulturze. Oryginalną choreografię Mariusa Petipy przez lata albo się pielęgnowało (Rudolf Nuriejew w Paryżu), albo odczytywano kompletnie na nowo (wersja dla dorosłych szwedzkiego choreografa Matsa Eka, gdzie Aurora rani się igłą, ale ze strzykawki z narkotykiem, dlatego też zasypia). Jak będzie w zuryskim przedstawieniu?

Tytuł oryginalny: „Dornröschen” / „Спящая красавица” Ballett Zürich
Choreografia:
Christian Spuck
Produkcja:
ACCENTUS Music GmbH, Ballett Zürich, Opernhaus Zürich AG
Kraj produkcji:
Niemcy. Szwajcaria
Rok produkcji:
2022
Data światowej premiery w kinach: brak danych
Data polskiej premiery: 15.03.2024
Wersja językowa:
oryginalna z polskimi napisami
Ograniczenie wiekowe:
brak danych
Czas trwania:
około 150 minut (w tym jedna przerwa)

Bilety w cenie 30 zł do nabycia w kasie kina oraz na www.kino-lezajsk.pl